Kategória: Rácz Anita

RÁCZ ANITA, Etnonimák a régi magyar településnevekben. 2016.

A könyv előzménye a szerző Adatok a népnévvel alakult régi településneveink történetéhez (Debrecen, 2011) c. munkája, amelynek helynévanyagát vonja több szempontú nyelvészeti vizsgálat alá. A vizsgálat eredménye a névkorpusz elméleti igényű feldolgozása. A monográfia négy nagy fejezetből áll. Az első inkább elméleti jellegű, amely­ áttekinti a nép (etnosz) és ezzel összefüggésben a népnév (etnonima) értelmezésének…

RÁCZ ANITA, Adatok a népnévvel alakult régi településnevek történetéhez. 2011.

A népnevek a korai magyar történelem megismerésében igen fontos szerepet játszanak. A Kárpát-medencében való megtelepedés témájában napjainkig számos probléma maradt tisztázatlanul. Ezért a jelenleg rendelkezésre álló források feldolgozásával monografikus munká­ban érdemes, sőt szükséges megvizsgálni a Kárpát-medence ómagyar kori népnévi eredetű település­neveit. A kötet szerzőjének célja a népneveket tartalmazó település­névi adatokat a lehető legkorábbi időtől, a…

RÁCZ ANITA, A régi Bihar vármegye településneveinek történeti-etimológiai szótára. 2007.

A könyv szócikkes formában tartalmazza a régi magyar Bihar megye településneveinek em­lítéseit az első adatoktól 1600-ig. A tör­té­nelem során a megye határai viszonylag gyakran változtak, így olyan falvak névadatai is szerepelnek a gyűjtésben, amelyek csak átmenetileg tartoztak a megyéhez. A szerző településnévnek tekint minden olyan nevet, amely a források (történeti földrajzi művek, oklevéltárak, okmánytárak, egyéb…

RÁCZ ANITA, A régi Bihar vármegye településneveinek nyelvészeti vizsgálata. 2005.

Az Árpád-kori Magyarország legnagyobb területű vármegyéjének földrajzi viszonyai változatosak, névanyaga különlegesen gazdag, a népessége nem egységesen magyar. A könyv a megye névkincsének A régi Bihar vármegye településneveinek történeti-etimológiai szótára (Rácz Anita, Debrecen, 2007) című műben közzétett településnévi rétegével foglalkozik. Az értekezés célja a történeti-etimológiai tekintetben feltárt nevek név- és nyelvrendszertani kapcsolatának feltárása. A kötet öt…

HOFFMANN ISTVÁN–RÁCZ ANITA–TÓTH VALÉRIA, Helynévtörténeti adatok a korai ómagyar korból. 1–4. 1997–2017.

A régi magyar helynevek kutatásában a korábbiakban nagy előnyt élvezett a településnevek vizsgálata. Ezt az magyarázza elsősorban, hogy ezeknek a nyelvtörténeti, onomasztikai forrásértéke mellett jelentős a történettudományi hasznosíthatósága is. A legrégebbi magyar nyelvemlékekben, az első évezred fordulója után megjelenő latin nyelvű oklevelekben a településnevek mellett azonban sok más névfajta képviselője is jelen van: víznevek, domborzati…