A kötet egy háromrészesre tervezett sorozat első darabjaként készült el. A szerző egy dunántúli kis falu, az 1000 lakosú, 15 km² területű Tapolcafő helyneveinek analízisére vállalkozott. A könyv szótárszerű formában mutatja be a település történeti és ma is használatban lévő helyneveit. A szócikkek együtt tárgyalják egy-egy hely összes névváltozatát. A könnyebb eligazodás végett a morfológiai tekintetben eltérő névváltozatok utalószóként szerepelnek a szótárban. A névadatok időrendben követik egymást, az élőnyelvi formák gyakran fonetikus lejegyzésű szövegkörnyezetben is szerepelnek. A szerző az adatokon túl bemutatja az adott hely földrajzi jellegét, a falu gazdálkodásában betöltött helyzetét, szerepét, illetve ennek változásait. A szócikkeket a nevek részletes nyelvi elemzése zárja le.
Az élőnyelvi gyűjtés még az 1970-es években készült, így ma már csak részben tekinthető szinkrón nyelvi anyagnak. A faluban akkor mintegy 250 helynevet használtak, kb. 180 hely, objektum megnevezésére. E nevek névszociológiai helyzete (a használat gyakorisága, korcsoporthoz való kötődése stb.) azonban nagyon különböző. A teljességre törekvő történeti adatoláshoz a szerző felhasználta a hozzáférhető nyomtatott kiadványokat, de főképpen levéltári forrásokból merítette az adatokat. A történeti adatok nagyszerűen egészítik ki a mai helynévtárat: számos mai mikrotoponimának a középkorig visszanyúló adatsora van, de számos olyan történeti helynév is található a könyvben, amelyet ma már nem használnak.
Az egyes nevek keletkezését, változását a szerző a helynévrekonstrukció módszerével mutatja be, amelynek során nyelvi és nyelven kívüli körülményekre egyaránt tekintettel van. A gazdag adatolás révén igen finom, aprólékos megfigyeléseket is tehet a szerző, amelyekben különleges hangsúlyt kap magának a névrendszernek az egyes nevek alakulásmódjára gyakorolt jelentős hatása. Tapolcafő határában ugyanis egykor több kisebb település is létezett, ez a körülmény a névrendszer alakulásában is meghatározó szerepet játszott. A könyv mintául szolgálhat hasonló vállalkozások számára is, a sorozat következő részeiben pedig a névrendszerek összevetésének módszereit tudja majd az itteni kötet alapján bemutatni a szerző.